Τρίτη, 28 Ιανουάριος 2020

Τα αποτελέσματα του Πρωταθλήματος Τζούντο και Πάλης Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας

Aπό το facebook του Πυροσβεστικού Σώματος

Το Σάββατο, 30 Νοεμβρίου διεξήχθησαν οι αγώνες των πρωταθλημάτων Τζούντο και Πάλης Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ζεφυρίου, στο Δήμο Φυλής Αττικής. Η ομάδα του Πυροσβεστικού Σώματος κατέλαβε την 3η θέση της γενικής κατάταξης, ενώ την 1η θέση κατέλαβε ο Στρατός Ξηράς και τη 2η η Ελληνική Αστυνομία. Το Πυροσβεστικό Σώμα συμμετείχε με αποστολή 13 ατόμων και απέσπασε συνολικά 8 μετάλλια. Αναλυτικά: στο Τζούντο, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Πυροσβέστρια Ανδρούτσου Δήμητρα, στην κατηγορία 70 κιλών, ενώ το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Υποπυραγός Πιστοφίδης Παναγιώτης, στην κατηγορία 66 κιλών. Επίσης, οι Πυροσβέστες Δημητρακόπουλος Μιχάλης και Παυλής Μιχάλης, κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, στις κατηγορίες 73 κιλών και 90 κιλών, αντίστοιχα.

Ταυτόχρονα με τους αγώνες τζούντο, διεξήχθη φέτος και το Πρωτάθλημα Πάλης. Αναλυτικά: στην Ελληνορωμαϊκή Πάλη, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πυροσβέστης Πενταετούς Υποχρέωσης Χατσατούροφ Αρτούρ, στην κατηγορία 60 κιλών. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Πυροσβέστης Μανουηλίδης Πέτρος, στην κατηγορία 77 κιλών, ενώ ο Αρχιπυροσβέστης Μπατάλας Βασίλειος κατέλαβε την τέταρτη θέση, στην κατηγορία των 87 κιλών. Στην Ελευθέρα Πάλη, οι αθλητές του Πυροσβεστικού Σώματος κατέκτησαν τη δεύτερη θέση και αργυρά μετάλλια με τον Δόκιμο Πυροσβέστη Χριστοφορίδη Χρήστο, στην κατηγορία 74 κιλών και με τον Πυροσβέστη Σιαμίδη Ηρακλή, στην κατηγορία 86 κιλών, αντίστοιχα. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές, αλλά και στους προπονητές τους Υποπυραγό Καμπέρο Ιωάννη και Πυρονόμο Σοφιανίδη Αναστάσιο.